Články

Potraviny bohaté na draslík: Jak předejít nedostatku?

12. 11. 2020  Jan Hobler Avatar
Potraviny bohaté na draslík: Jak předejít nedostatku?

Vyváženou stravu není radno opomíjet. Důkazem mohou být minerály, například draslík. V jakých potravinách se k němu přirozeně dostanete a jak na sobě nedostatek draslíku vypozorovat?

Už víte, že draslík neboli potassium patří mezi minerály. Dokonce se řadí mezi nejhodnotnější v lidském těle. Čím je unikátní? Řadíme ho mezi elektrolyty, které mají za úkol vést elektrické impulsy. Díky tomuto poslání mohou správně pracovat důležité životní funkce, mezi které patří mimo jiných i srdeční rytmus. 

Draslík v těle nezahálí, co má na starost? 

Draslík ovlivňuje krevní tlak nebo trávení. Stará se také o vytváření zásob cukrů a jejich následnou přeměnu na energii. Mezi důležité vlastnosti patří i regulace tělních tekutin. Z podstaty elektrolytů, tedy šíření elektrických vzruchů tělem, lze pochopit i významný vliv na nervovou nebo svalovou soustavu. Kvůli nedostatku draslíku opravdu můžete ztratit cit nebo dokonce ochabnout. Sportovci se tak musí mít na pozoru nejméně dvojnásob. Při výkonu totiž draslík z těla rychle mizí v potu.

Jak poznat nedostatek draslíku?

Nízká hladina draslíku v těle lze pozorovat několika necharakteristickými příznaky. K těm patří například svalová slabost, bolest hlavy, únava, závratě nebo zmatenost. Může nastat v reakci na zvýšenou konzumaci černé kávy nebo alkoholu. U diabetiků se snížení hladiny draslíku objevuje často, v tomto případě vše určitě diskutujte s lékařem.

Zpátky do normálu: V jakých potravinách draslík najdeme?

Doporučená denní dávka není stanovena. Příjem draslíku by se ale u zdravého dospělého člověka měl pohybovat mezi 3500 mg až 4700 mg. Pro děti je to potom 2500 mg až 3700 mg, tedy cirka o gram méně. Pokud netrpíte výrazným zdravotním problémem, který by mohl s dávkováním zahýbat (poraďte se s lékařem), vůbec nepotřebujete doplňky stravy. Tuto dávku hravě dosáhnete z každodenní stravy. Na co v jídelníčku nezapomenout?

  • Ovoce (například: banán nebo avokádo)
  • Zelenina (například: listová, bílé fazole, brambory nebo batáty)
  • Maso (libové, nejlépe kvalitní hovězí)
  • Nápoje (např. nefermentované mléko, černý čaj nebo kokosová voda)

TIP: Draslík v sobě skrývají také ořechy. Přečtěte si více o jejich léčivých účincích.

Bez komentářů

Zanechat odpověď