Články

Jídla, která pomohou zbavit stresu

31. 5. 2020  Šéfkuchař Avatar
Jídla, která pomohou zbavit stresu

Negativní účinky stresu na lidské tělo potvrdila hromada vědců. Efektivních metod, jak se tohoto nepříjemného pocitu zbavit, existuje mnoho. Málokdo ale ví, že mohou pomoci i zdravé recepty. Respektive přidání určitých aspektů do každodenního jídelníčku. Jste připraveni přemoci stres?

Věděli jste, že pokud se stresujeme, máme mnohem větší nutkání sáhnout po nezdravém jídle? Stres v tomto ohledu výrazně ovlivňuje rozhodnutí. Aspoň tedy konečně víme, proč máme nutkání sáhnout po kbelíku zmrzliny. Znáte to…

Stres versus chlad. Co radí čínská medicína?

V Číně koluje tradice jakéhosi „teplého” syndromu. Ten lze jednoduše definovat několika příklady. Patří do něj jevy jako červené tváře, pocit úzkosti, nespavost, zácpa nebo migréna. Dalším členem této nepříjemné skupiny je také stres. Čínská medicína v tomto ohledu doporučuje zajímavou filosofii. Předepisuje totiž tzv. „chladné” potraviny, které snižují účinek „tepla” vyvolaného stresem. Nastolí se tím potřebná rovnováha.

TIP: Podívejte se, jaké potraviny udržují zdravé srdce. Mohou výrazně pomoci i s kontrolou stresu.

Tohle potřebují vaše zdravé recepty!

Stres můžeme v těle výrazně redukovat užíváním několika živin. Není to však jediná výhoda, kterou tyto aspekty v každodenním jídle přinesou. Zdravé recepty doplněné o správné vitamíny totiž také posilují imunitní systém, stabilizují nálady a snižují krevní tlak. Po čem se poohlédnout?

Živiny, které odrovnají stres

  1. Vitamín C – Pozitivní vliv vitamínu C zná snad každý. Začněte proto konzumovat ovoce jako pomeranč nebo citron. Snížíte úroveň stresu a jako bonus posílíte také svůj imunitní systém. Vědecky? Příjem vitamínu C snižuje hladinu kortizolu – stresového hormonu.
  2. Složené (komplexní) sacharidy –  Ovesné vločky, zelenina nebo znovu ovoce = trojice, které se vyplatí věnovat v jídelníčku pozornost. Mohou přimět mozek ke zvýšení produkce serotoninu a ke stabilizaci krevního tlaku, čímž sníží úroveň stresu.
  3. Magnesium – Nezapomeňte na špenát, lososa nebo sóju. Magnesium je samo o sobě nezbytné pro zamezení bolesti hlavy a únavy. Zároveň může dospělým zvýšený příjem dopřát mnohem kvalitnější spánek.
  4. Omega-3 mastné kyseliny – Cestu byste si měli najít také k mastným rybám (losos nebo tuňák), případně k oříškům (pistácie, vlašské ořechy, apod.) a semenům (slunečnice, apod.). Je totiž prokázáno, že jsou bohaté na Omega-3 mastné kyseliny. Ty snižují výkyvy stresových hormonů a poskytují důležitou ochranu před srdečními onemocněními a depresemi.

Rychlá pomoc? Zkuste toto:

  • Hořká čokoláda – není to jen o chuti, umí i poměrně značně zamávat se stresem. Čím více kakaa bude obsahovat, tím lepší náladu dokáže vykouzlit. Pokud pociťujete časté úzkosti, dopřejte si ji i každý den. Může to výrazně pomoci…
  • Ovesné vločky – jednoduchá potravina, která snižuje hladinu stresových hormonů. Může také vést ke zvýšení hladiny serotoninu, který navozuje pocit klidu.

Vyzkoušejte stres zažehnat zdravým jídlem. V komentáři pod článkem nezapomeňte zmínit, jak proces zafungoval. Máte další tipy na potraviny snižující úroveň stresu?

Bez komentářů

Zanechat odpověď