Články

Tipy pro kvalitní spánek

15. 2. 2021  Šéfkuchař Avatar
Tipy pro kvalitní spánek

Vše je připraveno pro spánek, ale nedaří se vám usnout? Už před ulehnutím do postele máte zatáhnuté žaluzie, vyhnuli jste se odpolední kávě a dokonce se cítíte unaveně, ale spánek se vám vyhýbá? Kvalitní spánek je důležitější, než si myslíte! Přečtěte si několik tipů, které vám pomohou ke kvalitnějšímu spánku.

Cvičení a pohyb

Není pochyb o tom, že cvičení během dne zlepšuje kvalitu spánku. Důležitý je hlavně pohyb, nezáleží na tom, jestli cvičíte ve fitku nebo doma, jestli běháte nebo se vydáte na dlouhou procházku. Když se unavíte pohybem, zvýšíte šanci na brzké usnutí a kvalitnější spánek.

Vynechte alkohol

Alkohol vám nepomůže s kvalitou spánku, sice vám pomůže rychleji usnout, ale sníží kvalitu spánku. Díky alkoholu se uvolníte a snadněji usnete, ale tělo bude usilovně pracovat, aby se alkoholu zbavilo. Regenerace těla bude špatná a ráno se budete cítit hůř.

Pozor na kofein

Nejpozději 6 hodin před spánkem vynechte veškeré nápoje obsahující kofein. Žádná káva, zelený nebo černý čaj, energetické nápoje nebo Coca Colu. Kofein nezpůsobuje problém s usnutím, ale zhoršuje hloubku spánku.

Vynechte těžká jídla před spaním

Před spaním bychom neměli konzumovat hlavně těžká jídla, protože plný žaludek a náročné trávení jídla naruší váš spánek. Pokud chcete zvýšit šanci na kvalitní spánek, připravte si lehkou večeři. Poslední jídlo dne jezte nejpozději 2 hodiny před spánkem.

Modré světlo

Pokud se chcete dobře vyspat, dejte si pozor na modré světlo z vašeho telefonu nebo televize. Přesněji se jedná o vlnovou délku v rozpětí 400- 520 nm, vynechte tedy před spánkem sledování filmů a prohlížení sociálních sítí, nebo si alespoň zapněte noční režim. Ten eliminuje modrou barvu a agresivní bílou změní do žluté barvy.

Čerstvý vzduch

Příjemná teplota a čerstvý vzduch v ložnici je základem kvalitního spánku. Správně okysličený vzduch je důležitý nejen pro práci a myšlení, ale taky pro kvalitní spánek. V místnosti vyvětrejte a udržujte teplotu v rozmezí 16-19°, uvidíte že se vám bude lépe spát!

Na závěr

Kvalitní spánek můžete podpořit zdravým čajem z bylinek, vyzkoušejte Kozlík Lékařský, Meduňku lékařskou, Heřmánek nebo Levanduli. Z těchto bylinek si můžete připravit chutný čaj, který vás uvolní a pomůže usnout.

Bez komentářů

Zanechat odpověď