Články

Proč se vám nedaří zhubnout?

7. 1. 2022  Šéfkuchař Avatar
Proč se vám nedaří zhubnout?

Hubnutí je dlouhodobý proces. Rozhodně neočekávejte výsledky ze dne na den. Pokud chcete docílit své vytoužené postavy a váhy, musíte tomu obětovat čas i trpělivost. Jestliže nemáte trpělivost, pak se výsledku nedočkáte. Snažíte se hubnout již několik měsíců, ale výsledky se stále nedostavily? Chyba může být někde úplně jinde, než si myslíte. Podíváme se společně na nejčastější důvody, proč vaše váha neklesá dolů. Pro hubnutí musíte dosáhnout kalorického deficitu, to znamená že váš kalorický výdej musí být vyšší, než váš kalorický příjem. Co to znamená pro nezkušeného člověka? Musíte spotřebovat více energie, než přijmete z jídla.

Proč se vám nedaří hubnout?

Nedostatečný pohyb bývá prvním problémem, proč vaše váha neklesá. Zvýšili jste svůj pohyb? Začali jste sportovat? S největší pravděpodobností není váš pohyb a sportování dostačující. Nekvalitní spánek patří k dalším důvodům, proč se vaše váha nehne. Spánek je velice důležitou součástí správného hubnutí. Pomáhá našemu tělu k rychlejší regeneraci. Doba kvalitního spánku se pohybuje v rozmezí od 8 do 10 hodin. Spánek by měl být zároveň pravidelný. Vytvořte si režim. Snažte se denně chodit spát ve stejný čas. Uvidíte, že se vaše váha následně pohne směrem dolů. Kouříte cigarety nebo pijete alkohol? Myslíte si, že tyto hříchy odstraníte kvalitním spánkem, pohybem a jídlem? Pak se hluboce mýlíte. Cigarety a alkohol byste měli omezit nebo ze svého života úplně vyloučit. Dieta není o tom, že budete hladovět. V takovém případě může dojít k jojo efektu. Nezapomeňte, neexistuje zakázané jídlo, existuje pouze zakázané množství jídla!

Jídlo a bílkoviny

Dieta je o správném naplánování. Vy musíte změnit svůj jídelníček a životní styl. V žádném případě nepřestávejte jíst. Dopřávejte si denně 4 až 6 jídel s rozestupy přibližně 2-3 hodin. Dejte si menší porce a zaměřte se na vyváženou a pestrou stravu. Je dobré postavit kvalitní jídelníček i s dostatečným množstvím bílkovin. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám a mějte kontrolu nad tím, co jíte. Doporučujeme používat kalorické tabulky, snadno si můžete vypočítat kolik kalorií sníte za jeden den. Chceme upozornit, že zdravé jídlo se nerovná nízkokalorické jídlo. Takové avokádo patří mezi zdravé potraviny, obsahuje ale velké množství zdravých tuků a do jídelníčku ho zařaďte opatrně a važte si přidané množství. 100g avokáda obsahuje přibližně 230kcal, takže v dietě s množstvím avokáda opatrně. Další příčinou, proč se vám nedaří hubnout je špatné zapisování a počítání kalorií. Opravdu si zapisujete každý gram jídla? Víte, že lžíce olivového oleje obsahuje 120 kalorií? A pokud přípravu masa na pánvi s olivovým olejem berete od oka, mohou to být klidně dvě lžíce = 240 kalorií. A když zapomenete přičíst hrst oříšků, které jste nevědomky snědli na návštěvě může obsahovat i dvojnásob kalorií! Ochucená minerální voda (1.5L) může obsahovat kolem 244kcal, to je obrovský rozdíl oproti čisté vody.

Rada na závěr

Pokud chcete zhubnout, zaměřte se z 90% na svůj jídelníček a v 10% zařaďte pohyb jako je chůze. Pijte čistou vodu místo minerálek, zapisujte si každé jídlo, vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám a hlavně vytrvejte! Myslete na nový životní styl, který chcete udržet dlouhodobě.

Sdílet & Vytisknout

Bez komentářů

Zanechat odpověď