Články

Saunování a jeho benefity pro lidský organismus

10. 1. 2022  Šéfkuchař Avatar
Saunování a jeho benefity pro lidský organismus

Wellness procedury představují komplexní služby velmi variabilního charakteru, které mají pozitivní vliv jak na fyzické, tak na duševní zdraví jedince. Všechny tyto procedury jsou určeny především pro uklidnění a relaxaci, obvykle však také pomáhají tělu regenerovat a podílejí se na podpoře přirozených procesů. Jednou z velmi oblíbených procedur je i saunování, jež se podílí především na podpoře imunity, redukci tělesné hmotnosti a na pročištění pokožky. Saunování se můžete věnovat jak ve wellness centrech, tak v pohodlí domová, pokud si k tomu vytvoříte optimální podmínky.

Princip saunování a jeho benefity

Saunování je v podstatě jednoduchý proces, při kterém je tělo vystaveno prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí. Obvykle se rozděluje do dvou fází (které lze však několikrát opakovat) – fáze zahřátí a fáze ochlazování. Zahřívání je doporučováno nepřehánět, jeho trvání byste měli omezit na dobu, kdy se cítíte dobře (vydržet byste měli maximálně 15 minut). Po zahřátí je pak vhodné se buď přesunout do venkovního prostředí nebo do bazénku se studenou vodou.

Benefity fáze zahřívání

V návaznosti na typ sauno dochází během fáze zahřívání k prohřátí těla do definované hloubky. Díky tomuto procesu se jednorázově zvýší tělesná teplota, což vede k několika velmi důležitým procesům zahrnujícím aktivaci svalů, pokožky a kardiovaskulárního systému. Složení vzduchu a jeho teplota v sauně vyžadují hlubší dýchání, díky kterému se zvyšuje tepová frekvence. Prohřívání pokožky pomáhá jejímu prokrvení a podporuje zvýšení produkce potu, s nímž dochází k vylučování dalších škodlivin a odpadních látek. Celkově tak v této fází dochází ke zklidnění a uvolnění všech tělesných procesů.

Benefity fáze ochlazování

Po ukončení fáze zahřívání se tedy přechází do obvyklého venkovního prostředí nebo přímo do bazénku se studenou vodou. Vysoký teplotní rozdíl má další pozitivní vliv na lidský organismus zejména s ohledem na posílení imunity. Zklidněný a uvolněný organismus je vystaven teplotnímu šoku, který vyvolává pocit povzbuzení. Během přechodu do normální teploty má tělo tendenci vydávat energii, díky tomu dochází k odbourávání tuku. Zároveň se uzavřou póry a spustí se další tělesné funkce.

Výhody nárazového a pravidelného saunování

Popsané benefity navíc působí synergicky a jejich kombinací je tak možné dosáhnout velmi pozitivních a příjemných výsledků již při nárazovém saunování pouze několikrát do roka. V případě pravidelného saunování na sobě pak můžete pozorovat kontinuální zlepšení v následujících oblastech:

  • redukce hmotnosti a posílení srdce a kardiovaskulárního systému včetně prevence anomálií krevního tlaku
  • lepší prokrvení těla i končetin
  • zvýšení odolnosti vůči respiračním chorobám
  • celkové otužení organismu vedoucí k lepšímu odolávání jak nízkým, tak vysokým teplotám
  • vyčištění a omlazení pleti, odvod toxinů a prevence dermatologických problémů
  • prevence civilizačních chorob

Pravidelným saunováním se výrazně zlepšuje celková odolnost organismu vůči vlivům vnějšího prostředí, ať už se jedná o náhlé změny povětrnosti nebo zvýšený výskyt patogenů.

Na co si dávat při saunování pozor

Přes veškeré deklarované benefity může mít saunování ovšem také nežádoucí účinky, a to především u osob, které patří do rizikových skupiny. Pravidelné saunování je tak doporučováno především zdravým jedincům, a to v optimální míře. Mezi rizikové skupiny patří především:

  • osoby se srdečními nebo cévními problémy či lidé léčící se s vysokým tlakem
  • osoby trpcí epilepsií či cukrovkou
  • těhotné ženy a děti do jednoho roku věku
  • nemocní lidé – s probíhajícím infekčním onemocněním, s horečkou nebo akutním zánětlivým onemocněním
  • osoby s dermatologickými problémy

Lidé patřící do kontraindikovaných rizikových skupin se ovšem saunování nemusí úplně vzdát, měli by se ovšem poradit s praktickým lékařem, zda je v jejich stavu saunování vhodné.

Bez komentářů

Zanechat odpověď