Články

Keto dieta – nový trent, jak je to ve skutečnosti?

11. 1. 2022  Šéfkuchař Avatar
Keto dieta – nový trent, jak je to ve skutečnosti?

Keto dieta je módním a v současnosti velmi oblíbeným způsobem hubnutí. Má však i svá nezpochybnitelná rizika. Co na ni říkají odborníci?

Co je keto dieta

Keto dieta se jinak též nazývá dieta proteinová nebo bílkovinová. Právě poslední přízvisko ilustruje dobře podstatu diety.

Keto dieta totiž doporučuje v běžné stravě konzumovat 60 až 70 % bílkovin. Proteiny neboli bílkoviny tak budou tvořit naprostou většinu vašeho běžného jídelníčku. Sacharidů v něm zůstane kolem 15 až 20 %. Zbylý podíl připadne na tuky, které jsou v dietě přípustné. Jde tedy o cca 15 až 20 %.

Běžná strava však z hlediska makroživin vypadá jinak, převažují v ní sacharidy. Při keto dietě je však nutné snížit denní přísun sacharidů pod 30 gramů na den. Což, čistě pro ilustraci, odpovídá zhruba jednomu jablku.

Termín keto dieta pak odkazuje na stav, který v organismu v této fázi nastane a který vyvolá kýžený efekt hubnutí. Tělo, jemuž chybí sacharidy jako primární zdroj energie, začne využívat energii z vlastních tukových zásob. Obvyklá glukóza je nahrazena látkami označovanými jako ketony. Tento stav vede k poměrně razantnímu úbytku hmotnosti.

Proč keto dieta funguje, ale přesto se ji nevyplatí zkoušet

Keto dieta má několik typických atributů, pro kterou si ji její příznivci mimořádně oblíbili. Kromě toho, že bychom ji primárně mohli označit jako skutečně funkční, neboť s ní lze zhubnout, platí, že bílkoviny i tuky mají schopnost zasytit. Při keto dietě proto uživatel nemívá hlad. Sympatické do jisté míry na dietě může být i to, že jsou povoleny i ty potraviny, které do klasického hubnoucího jídelníčku úplně nepatří, například plnotučné mléčné výrobky.

Odborníci z ní přesto příliš nadšeni nejsou. Hovoří se o riziku zvýšeného cholesterolu kvůli konzumaci tuků nebo selhání ledvin kvůli nadměrnému přísunu bílkovin. Jídelníček je navíc omezený a postrádá dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů. Vyškrtat z něj musíte ovoce, zeleninu, luštěniny i celozrnné potraviny.

S úspěchem lze také pochybovat zejména nad tím, zda parametry vyvážené stravy splňují pokrmy instantní, které jsou plné aditiv. Sestavit si správný keto jídelníček z „běžných“ surovin však může být pro laika mimořádně náročné, není tak divu, že celá řada laiků po těchto polotovarech sahá.

S tím, že keto dieta má své limity, jednoznačně souhlasí například i zakladatel institutu Moderní výživy Lukáš Roubík. Ten vysvětluje: „Problém je (u keto diety) ale dlouhodobá zdravotní (ne)prospěšnost těchto diet, a to například z hlediska vlivu na střevní mikrobiom, deficitu některých vitamínů a minerálních látek apod.“

Jaké jsou další nevýhody keto diety

Doprovodným jevem keto diety, který postihne řadu hubnoucích, je tzv. keto chřipka. Jde o stav celkové nepohody podobný právě běžné chřipce. Postižení udávají symptomy jako slabost, nevolnosti, únava, zácpa či průjem.

Taktéž zcela neplatí, že keto dieta vás díky bílkovinám nepřipraví o svalovou hmotu. K tomu, abyste si svalstvo udrželi, je nutné primárně cvičit. Svaly však potřebují glykogen. Na cvičení tak v dietním režimu zřejmě nebudete mít ani sílu, ani náladu.

Některé nízkosacharidové diety jsou založeny na podílu až 70 % tuku a ani takto nastavený poměr živin není z pohledu nežádoucích účinků takovéto stravování příliš „šťastný“, neboť právě svaly budou dostatek bílkovin postrádat. Omezit přísun bílkovin nicméně dává z pohledu hubnutí smysl, neboť bílkoviny slouží tělu rovněž jako zdroj energie, byť nikoli primární.

Podobně jako jiné jednostranné stravovací směry hrozí navíc keto dieta při návratu k normálnímu jídelníčku, tedy v tomto případě ke zvýšení přísunu sacharidů, jojo efektem. Přikračovat by k ní tedy měli jen ti pacienti, kteří skutečně potřebují rychle a razantně zhubnout. Navíc je nutné být pod lékařským dozorem.

Bez komentářů

Zanechat odpověď