Články

Jackfruit – exotický plod s vysokým obsahem bílkovin

23. 4. 2022  Šéfkuchař Avatar
Jackfruit – exotický plod s vysokým obsahem bílkovin

Mladé plody jackfruitu tvoří perfektní základ zdravého jídelníčku. Mají vysoký obsah vlákniny a vitamínů v kontrastu s nízkými hodnotami kalorií a tuků. Jejich hlavní kouzlo spočívá ve schopnosti obsáhnout chuť okolních ingrediencí i ve struktuře, díky čemuž se jedná o dokonalou náhradu masa.

Slon mezi ovoci

Jackfruit je plod exotického stromu – chlebovníku různolistého. Roste v tropických oblastech, přesněji pochází z jižní Indie. Nepředstavujte si však jablíčko ani pecen chleba, který se houpe na stromě a lehce si ho utrhnete. Toto zelenožluté ovoce může vážit i 40 kg a měřit 90 cm.

Všelék na dosah lžičky

Ten, kdo vám nejvíc poděkuje za přidání jackfruitu do jídelníčku, bude vaše tělo. Bohaté množství vitamínů a minerálů dodává sílu v boji proti mnoha nemocem. Nechybí samozřejmě ani důležitá vláknina, která vám pročistí mikroflóru ve střevech.

  • Imunitní systém: Vitamíny A a C slouží jako prevence proti mnoha neduhům a omezují riziko virových nemocí.
  • Kožní problémy: Chlebovník nabízí dávku živin a antioxidantů, jež pomáhají udržovat pokožku zdravou a mladou.
  • Srdeční záležitosti <3: Nejen láska a smích mají vliv na zdraví vašeho srdce. Draslík, vláknina a antioxidanty obsažené v ovoci hrají důležitou roli v předcházení kardiovaskulárních nemocí.

Šampión v obsahu bílkovin

Jak si vede jackfruit v nutričních hodnotách? Narozdíl od masa na 100 g dužiny připadá mírně přes 100 Kcal. Přitom 92 % pochází ze sacharidů a zbytek z převážně z bílkovin a tuků.

V porovnání s ostatním ovocem podobného principu, chlebovník vyniká objemem bílkovin – ve zmíněných 100 g nalezneme až 2 g proteinu. Pro představu jiné druhy se pohybují v číslech od 0 do 0,6.

Od tacos přes kari po guláš

Pro své působivé nutriční hodnoty se jackfruit hodí jako skvělý základ pro mnoho pokrmů. Přitom si většinou vystačíte jen s pánvičkou, trochou oleje a kořením.

Jeho úžasnou předností je struktura připomínající maso a schopnost pojmout chuť okolního jídla. Na takové kombinaci si vaše jazýčky jistě smlsnou, ať už ve wrapu nebo burgeru. Nejvíce ale doporučujeme vyzkoušet lahodný Jackfruit Guláš.

Jackfruitem ideálně nahradíte i vepřové či hovězí v českých omáčkách, aniž byste přišli o ten pravý zážitek.

Bez komentářů

Zanechat odpověď