Články

Chilli papričky mají úžasný vliv na zdraví

1. 10. 2020  Šéfkuchař Avatar
Chilli papričky mají úžasný vliv na zdraví

Léčivé účinky chilli papriček jsou známé už tisíce let, víte co vše dokážou?Nejdůležitější látka v chilli papričkách se nazývá kapsaicin a díky ní jsou pálivé. Tato látka přináší mnoho zdravých benefitů, ale ne každý má rád dráždivé a pálivé účinky. Přečtěte si několik důvodů, proč jíst chilli v rozumné míře každý den:

Podpora imunitního systému

V chilli papričkách je mnoho Vitamínu C, už polovina středně velké papričky vám stačí k denní doporučené dávce. Vitamín C je rozhodně výborný pro posilnění imunitního systému a chrání nás před nachlazením.

Zrychlení metabolismu

Chilli papričky jsou velmi často zařazovány do jídelníčků osobám, které se snaží hubnout. Pravidelná konzumace chilli dokáže zrychlit metabolismus až o 20%, takže pokud se snažíte zhubnout – rozhodně konzumaci chilli zařaďte do svých oblíbených receptů.

Prevence rakoviny

Kapsaicin brání tělo proti nádorovým onemocněním. Na rakovinové buňky se navodí molekuly kapsaicinu a způsobí sebedestruktivní proces. Studie prokázaly účinnost proti rakoviny prostaty, plic, slinivky a žaludku.

Chilli snižuje chuď na sladké

Papričky ve velké míře zvyšují pocit sytosti a podporují trávení. Při dlouhodobém užívání snižují chuť na sladké a tučné potraviny. Silné papričky jsou také přírodním projímadlem.

Snižuje cholesterol

Kapsaicin má další vynikající schopnost, a to regulaci cholesterolu v krvi. Rozpouští a následně vylučuje cholesterol z těla. Další schopnost má vliv na kardiovaskulární systém, díky kterému kapsaicin snižuje riziko srdečních infarktů a mrtvice.

Antioxidanty a zlepšení nálady

Chilli papričky jsou plné antioxidantů – Vitamínu C a betakarotenu. Co je důležitější, jsou velmi pozitivní na psychiku. Tělo reaguje na kapsaicin produkcí endorfinu a serotoninu, které jsou známé jako hormony štěstí. Chilli papričky mohou sloužit jako slabá antidepresiva.

Bez komentářů

Zanechat odpověď